22-125-5091
Porównanie samochodów : 0 / 2

Filtrowanie

Aktywne filtry: 1

Cena

Rok produkcji

Skrzynia biegów

Przebieg

Pojemność silnika

Ilość drzwi & miejsc

Zastosowanie

Używane Samochody typu

Wyniki: 2

Otrzymuj najnowsze oferty i informacje o interesujących Cię autach.

Zobacz sugestie, które mogą Cię zainteresować!

Wyniki: 2

Jaki samochód do miasta warto wybrać?

Historia najmniejszych samochodów ściśle łączy się z historią „motoryzowania” poszczególnych narodów. Społeczeństwa, które odbudowywały się po II Wojnie Światowej, potrzebowały niedrogiego, prostego w konstrukcji modelu, na który będzie mógł pozwolić sobie robotnik, nauczyciel czy krawcowa.

W tamtych latach, auta tego typu nie odpowiadały tylko na pytanie „jaki samochód do miasta wybrać?”. W razie potrzeby musiał to być także samochód na długie trasy, dla całej rodziny. Zdarzało się też, że musiał być to samochód… w teren i do miasta, bo dawne drogi nie były w najlepszym stanie albo nie było ich wcale.

Pierwsze małe modele były zwykle ciasne, głośne i powolne… co nie przeszkodziło im stać się legendami motoryzacji, wspominanymi z rozrzewnieniem przez kolejne pokolenia.

Dawny samochód do miasta: przykłady

Każdy z nas wie, jak wygląda pierwszy Fiat 500, produkowany w latach 1957-1975. Zadbane egzemplarze można do dziś spotkać we włoskich miasteczkach, dzielnie służące starszym paniom i panom do codziennych dojazdów. 


Równie – a może nawet bardziej – legendarne było pierwsze Mini, pokazane światu w 1959 r. Oprócz zmotoryzowania pokoleń Brytyjczyków (ten samochód pozostawał w produkcji aż do 2000 roku!), Mini stało się też ikoną popkultury (jeździli nim Beatlesi czy… Jaś Fasola) i motorsportu. Mały, zwinny samochód doskonale nadawał się do rajdów i wyścigów, co doceniali m.in. Graham Hill czy sir Jackie Stewart.

Również Polska ma swój legendarny samochód do miasta… i w trasy, w teren i do wyjazdów z całą rodziną. Fiat 126p, czyli popularny „Maluch” po prostu musiał być wielozadaniowy. Po latach niektórzy wspominają go z odrazą, ale wielu: z sentymentem i łezką w oku.


Jaki samochód do miasta wybrać dzisiaj?

Czasy się zmieniły. Dzisiejszych samochodów segmentu A nie kupuje się już z konieczności, bo wybór na rynku i możliwości klientów są zupełnie inne niż kiedyś. Decyzja o tym, by na pytanie „jaki samochód do miasta wybrać?” odpowiedzieć sobie po prostu „miejski”, zapada świadomie.

Nowoczesne, bardzo małe samochody przekonują do siebie nie tylko niedużymi wymiarami ułatwiającymi parkowanie, ale i niskim spalaniem i relatywnie prostą konstrukcją, z której wynika nieduża awaryjność tego typu aut. Są przy tym wystarczająco komfortowe (nawet w trasie) i zazwyczaj też po prostu ładne.

Samochody do miasta: oferta rynkowa

Pisząc o tym, jaki samochód do miasta wybrać, nie da się nie wspomnieć o prawdziwych przebojach tego segmentu. Mowa o modelach Volkswagen Up! i Skoda Citigo. To auta, które są bardzo lubiane zarówno przez klientów prywatnych, jak i przez firmy. Oba są napędzane przez trzycylindrowe silniki benzynowe 1.0, najczęściej w wersjach 60 i 75 KM. W przypadku Up!’a, później pojawiła się także odmiana 90-konna TSI, z turbosprężarką. Ukoronowaniem gamy był 115-konny Up! GTI odpowiadający na pytanie o godny polecenia sportowy samochód do miasta.


Większość oferty stanowią 60- i 75-konne wersje. Różnica w osiągach pojawia się głownie w wyższej partii obrotów. Oba warianty są wystarczające do miasta. Osoby, które interesuje to, jaki samochód do miasta z automatem będzie dobrym wyborem, mogą poszukać Up’a i Citigo ze zautomatyzowaną skrzynią ASG. Nie jest zbyt szybka, więc nada się tylko dla kierowców o spokojnym usposobieniu. Rekompensatą za ograniczenie osiągów jest wygoda w miejskich korkach.

Skoda Citigo występuje czasami z fabryczną instalacją LPG. Jeśli ktoś się zastanawia, jaki ekonomiczny samochód do miasta kupić, powinien zwrócić się w stronę takich egzemplarzy. Trudno o auto, którym będzie się jeździć taniej. Trzeba jednak zauważyć, że benzynowe Up’y i Citigo także są bardzo oszczędne. Instalacja gazowa ma najwięcej sensu w przypadku aut służbowych, pokonujących dziennie duże przebiegi. Ceny kilkuletnich, miejskich Skód i Volkswagenów oscylują w granicach 23-35 tysięcy złotych.

Klasyczny „mały samochód do miasta” to także Smart

Dwie pierwsze generacje „zwykłego” Smarta występowały jako bardzo krótki, dwuosobowy model. Rewelacyjnie się nim parkowało, ale gdy ktoś potrzebował przewieźć więcej osób, pojawiał się problem. W ofercie dawniej był co prawda Smart ForFour, ale był już zupełnie innym, o wiele większym samochodem.

W przypadku trzeciej generacji Smarta, ForTwo i ForFour to ten sam wóz, tyle że w wersjach dwuosobowej 3d i czteroosobowej 5d. Taki Smart jest technicznie spokrewniony z Renault Twingo. Tak jak jego francuski krewniak, ma litrowy silnik turbo umieszczony z tyłu i napęd na tylne koła. Jest dostępny także w wersji z „automatem”.

71-konny silnik, którego dokładna pojemność wynosi 999 centymetrów sześciennych, zapewnia zadowalające osiągi w miejskiej dżungli. Wielkim atutem Smarta – oprócz interesującego wyglądu zarówno z zewnątrz jak i w środku – jest rewelacyjna zwrotność. Parkowanie i wszelkie miejskie manewry to w tym aucie przyjemność.

Prawdziwym przebojem tego segmentu jest Fiat 500

Fiat 500 – ze względu na swoje bardzo stylowe, nawiązujące do wspomnianego wcześniej modelu z lat 50. nadwozie – jest uznawany za idealną odpowiedź na pytanie „Jaki samochód do miasta dla kobiety kupić?”. Rzeczywiście, podoba się wielu paniom, ale miejskiego Fiata powinni rozważyć też panowie. Gustowne rzeczy pasują do obojga płci.

Niezależnie od tego, czy kierowcą jest pan czy pani, na pewno doceni ciekawie narysowane wnętrze 500-tki. Samochód ma też bardzo dobre opinie, jeśli chodzi o niezawodność. Paleta silników jest dość szeroka. Obejmuje silniki benzynowe: zarówno wolnossące (1.2, 1.4) jak i dwucylindrowy motor turbo, czyli 0.9 TwinAir. W ofercie są też diesle 1.3. Taki Fiat to ekonomiczny samochód do miasta, ale w poszukiwaniu oszczędnego auta warto zwrócić uwagę również na Fiata 500e. To model elektryczny, w dodatku jeden z najtańszych na rynku (ceny: ok. 60-65 tysięcy złotych).

Jego silnik ma 113 KM, co w połączeniu z wysokim i dostępnym właściwie od razu momentem obrotowym, czyni z Fiata prawie hot-hatcha. Przyspieszanie odbywa się w zupełnej ciszy. Dodajmy jeszcze, że samochód elektryczny do miasta to rewelacyjny pomysł również ze względu na możliwość uzyskania tzw. zielonych rejestracji, dających w większości miast prawo do poruszania się buspasami, parkowania za darmo w centrum, a także wjazdu do pojawiających się tzw. „stref czystego transportu”.

Małe samochody do miasta: to jeszcze nie koniec oferty rynkowej

Inne ekonomiczne samochody godne uwagi to Toyota Aygo, Citroen C1, Peugeot 107 czy Fiat Panda. Warto przyjrzeć się także takim autom jak Renault Twingo, Hyundai i10 i Kia Picanto. Najważniejsze, by samochód był w dobrym stanie i z pewnego źródła – najlepiej ze Spotawheel.

FAQ

Czy mogę kupić małe miejskie auto z dogodnym finansowaniem?

Małe miejskie samochody - co to za auta?

Dlaczego powinienem kupić małe miejskie auto?

Czy najmniejsze auta są bezpieczne?

Jakie są najbardziej popularne modele najmniejszych samochodów?